En Son Haberler

HARLEY-DAVIDSON® LOW RIDER® S, CRUISER PERFORMANSINI ZİRVEYE TAŞIYOR

28 Ocak 2016

HARLEY-DAVIDSON® LOW RIDER® S, CRUISER PERFORMANSINI ZİRVEYE TAŞIYOR

Orijinal Harley-Davidson® Low Rider® modeli factory-custom motosikletin sınırlarını zorluyor. Yılın ortalarında piyasaya sürülecek olan Low Rider® S modeli ile, Harley-Davidson yeni nesil performans ve blacked-out tarzını sunuyor.

Screamin’ Eagle® Twin Cam 110™ motora sahip Low Rider S modeli, Harley-Davidson’ın S Series cruiser gamının üçüncü üyesi olarak, global custom motosiklet kültüründen ilham alan tarzı ile maksimum performans sunmak üzere tasarlanmış olan ve yakın zamanda piyasaya sürülen Fat Boy® S ve Softail Slim® S modellerine katılıyor. Geliştirilmiş süspansiyon ve frenler, birçok özelliğe sahip ve harekete hazır bir motosikletin performans paketini tamamlıyor.

Harley-Davidson'ın Stil Direktörü Brad Richards şunları söylüyor: “Sürücüler Harley-Davidson'ın FXR modelleri kadar agresif, performans esaslı yeni bir motosikleti ne zaman üreteceğini soruyordu. Low Rider S, bizim bu soruya verdiğimiz cevabımızdır. Bu modeli tasarlarken günümüzdeki custom trendinden ve kendi mirasımızdan esinlendik, ancak bunun yanı sıra Harley-Davidson performansını yeni nesil sürücüler için yeniden tanımlamayı da hedefledik. Anında hız ve sıkı tutuş sağlayan bu en sade özelliklerine indirgenmiş motosiklet ile yol tutkunlarını yola tam anlamıyla bağlamak istedik.”

Güç aktarım mekanizması bu modelin en önemli özelliklerden biri. Screamin’ Eagle Twin Cam 110 motor güçlü bir V-Twin olup, Harley-Davidson'ın fabrika çıkışlı en yüksek silindir hacmine sahip motorudur. Screamin’ Eagle® Heavy Breather performans emme ve Fat Bob tarzı 2-2 egzoz manifoldu ile donatılmış bu motor 3500 dev/dk'da 115 ft. pound maksimum tork üretir – standart Low Rider modelinden %13 daha güçlü. Ağır hizmet tipi debriyaj bu gücü 6 ileri Cruise Drive® şanzımana iletir. Elektronik gaz kumandası ile etkinleştirilen hız sabitleme sistemi standart bir ekipmandır. Tüm güç aktarım mekanizması ve egzoz parlak siyah ve kırışık siyah kombinasyonundan oluşan toz kaplama ile kaplanmıştır.

Low Rider S modeli güçlü olduğu kadar yüksek bir manevra kabiliyetine de sahip. Premium Ride nitrojen gazı dolgulu emülsiyon amortisörler ve Premium Ride kartuş çatal olağanüstü bir yol tutuşu ve konfor sağlar. Ön ve arka süspansiyon bileşenleri, güvenli ve kontrollü yol tutuşu ve fren performansı için küçük kasislerde hızlı bir reaksiyon gösterir ve lastikleri yol yüzeyi ile temas halinde tutar. İkili gezer ön rotorlara sahip üçlü disk frenler standart Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi ile donatılmıştır. Yeni bir tek sele, 5,5 inç uzunlukta kaldırıcılar üzerindeki düz drag çubuğu ve orta kısımdaki kumandalar sürücüyü pegler üzerinden ellerin yukarıda olduğu agresif şekilde dik bir pozisyona getirir. Sele yüksekliği 26,6 inç gibi düşük seviyelerde kalır.

Low Rider S motosiklete ayrı bir hava katan özel hız ekranı üzerinden sürücü yolu izler.

Harley-Davidson'ın Kıdemli Stilisti Dais Nagao şunları söylüyor: “Bu dik pozisyonda hızlı bir sürüş gerçekleştirirken, bir miktar rüzgar korumasına ihtiyaç duyarsınız. Hız ekranının içine daha derine gömdüğümüz ön far ise, Low Rider S modeline agresif bir ön yüz katar. Bu, motosikletin kişiliğiyle iletişim kurmak için etkili bir yoldur.”

Tek sele ve kesilmiş arka çamurluk arka kısmın sade tutulmasını sağlar. Siyahın yerini hiçbir şey tutmadığı için, Low Rider S yalnızca sac metal üzerine Vivid Black renkte sunulur. Diğer siyah kaplamalar çatallardan konsola ve arka çamurluk desteklerine kadar koyu renk temasını sürdürür. Tek istisna: yeni Magnum Gold hafif dökme alüminyum jantlar, 1960'lı yılların yarış otomobillerinde kullanılan altın rengi magnezyum jantlardan ilham alınan bir kaplama. 1977 XLCR Café Racer modeline hürmeten altın renkli depo amblemi kullanılıyor.

Önceki Sayfaya Dön